Filmy o fotoreportażu, dzięki którym inaczej spojrzysz na świat...

Dziś zachęcam was do obejrzenia filmów dokumentalnych, które wywarły na mnie ogromne wrażenie i są bogatym źródłem wiadomości na temat fotoreportażu.

rozrywka.trojmiasto.pl

Oglądanie filmów dokumentalnych o fotografii to dla każdego z nas wielka frajda. Każdy z nich wnosi ogrom nauki do naszego fotograficznego życia. Przez długi czas zastanawiałem się jakie filmy tutaj zamieścić, ale myślę, że te które wybrałem spodobają się każdemu.

Fotograf wojenny/War photographer (2001)

Jest to film przedstawiający pracę James’a Nachtwey’a (urodzony w 1948 roku). Jest on jednym z najwybitniejszych współczesnych fotoreporterów amerykańskich i kilkukrotnym laureatem prestiżowych nagród w tym World Press Photo. Film zapiera dech w piersiach. Ukazuje w jak niebezpiecznych warunkach powstają jego fotografie. Do aparatu fotograficznego James Nachtwey przymocował miniaturową kamerę. Dzięki temu widz ma szansę ujrzeć świat niemal z perspektywy fotografa wojennego. Film ten w 2001 roku był nominowany do Oscara. Jest naprawdę warty obejrzenia.

Link: vod.pl/Fotograf-wojenny

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

The Many Lives of William Klein (2012)

Na zdjęciu: William Klein

William Klein urodził się w 1928 roku w Nowym Jorku. W wieku 20 lat przeniósł się do Francji. Jest fotoreporterem i fotografem mody. Zwycięzca kilku ważnych dla każdego fotografa nagród. W swojej twórczości poszukuje metod nietradycyjnych. Za pomocą aparatu utrwala obiekty, przedmioty czy ludzi, którzy go interesują i inspirują. Film przedstawia życie Williama. Myślę, że spodoba się każdemu kto miał styczność z fotografią.

Robert Capa In Love and War (2003)

Film ten przedstawia życie jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Robert Capa urodził się w 1913 roku w Budapeszcie. Zginął mając 41 lat w wyniku wybuchu miny lądowej w Wietnamie w 1954 roku. Fotografia dla niego była sposobem na walkę z faszyzmem, a zamiast nosić przy sobie broń nosił jedynie aparat. Jest to człowiek uhonorowany Prezydenckim Medalem Wolności. Jest to film dokumentalny przedstawiający również jak powstawały jego niepowtarzalne fotografie. Do obejrzenia tego filmu również chcę was zachęcić.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Przeglądy:

JPEGmini – zmieniamy rozmiar zdjęć jednym kliknięciem Książki o fotografii, które warto przeczytać [cz.1] Photoshopowe wpadki miesiąca [styczeń] Fotoreporter David Guttenfelder opowiada o robieniu zdjęć smartfonem w Korei Północnej Fotografia (i Photoshop) w służbie propagandy 15 najchętniej czytanych tekstów w 2013 r. na Fotoblogii Photoshopowe wpadki miesiąca [grudzień] Photoshopowe wpadki miesiąca - listopad [galeria] Co warto czytać? Jesienny przegląd prasy fotograficznej Kreatywne techniki fotograficzne, które mogą zainspirować Google+ z wbudowanym Snapseedem